top of page
  • מערכת לבריאות

הגנה מפני השמש - המדריך האולטימטיבי

הגנה מהשמש חיונית לשמירה על בריאות העור ומניעת נזקים מקרני אולטרה סגול (UV), שעלולות להוביל לכוויות שמש, הזדקנות מוקדמת וסרטן העור. ככל ששכבת האוזון ממשיכה להתרוקן, הצורך באמצעי בטיחות שמש יעילים הולך וגובר. מאמר זה מציע עצות מקיפות לגבי שיטות העבודה המומלצות להגנה מפני השמש.


מהי קרינת UV


לפני הצלילה לשיטות הגנה, חשוב להבין את האויב: קרינת UV. מרכיב זה של אור השמש מגיע בשתי צורות עיקריות המגיעות אל פני כדור הארץ: UVA ו-UVB.

  • קרני UVA חודרות לעומק העור ואחראיות בעיקר להזדקנות ולנזק עור ארוך טווח.

  • קרני UVB משפיעות על שכבת העור החיצונית והן הגורם העיקרי לכוויות שמש וסרטן העור.

שני סוגי קרני ה-UV עלולים לגרום נזק, גם בימים מעוננים או בחודשי החורף.


מהו סוג העור וגורמי הסיכון שלכם

סוג העור שלך משפיע על המהירות שבה אתה עלול לשרוף ועל הסיכון הכולל שלך לנזק UV. לדוגמה, לאנשים עם עור בהיר, שיער בהיר וצבע עיניים בהיר יש בדרך כלל פחות מלנין, הפיגמנט שמספק הגנה מסוימת מפני נזקי עור מהשמש. לעתים קרובות הם נשרפים ביתר קלות והם רגישים יותר לסרטן העור. לעומת זאת, בעלי גוון כהה יותר עדיין זקוקים להגנה למרות שיש להם יותר מלנין, שכן נזק UV יכול להתרחש ולהוביל לסרטן העור ללא קשר לגוון העור.

בנוסף, היו מודעים להיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית שלכם. היסטוריה של סרטן עור במשפחתך מגדילה משמעותית את הסיכון שלך, מה שהופך הגנה קפדנית מהשמש לחיונית עוד יותר. אנשים עם מספר רב של שומות או שעברו כוויות שמש קשות בעבר צריכים גם הם להיות ערניים במיוחד.

הבנת סוג העור וגורמי הסיכון שלך תעזור לך להתאים את אסטרטגיית ההגנה מהשמש שלך. לדוגמה, אנשים עם עור בהיר עשויים להזדקק למרוח קרם הגנה בתדירות גבוהה יותר ולחפש צל בחריצות יותר מאשר אלה עם עור כהה יותר באופן טבעי. עם זאת, לא משנה סוג העור, אמצעי הגנה מהשמש חיוניים עבור כולם כדי להפחית את הסיכון לנזק לעור ולסרטן העור.


עצות וטיפים להגנה מפני השמש

השתמשו בקרם הגנה באדיקות

  • קרם הגנה בספקטרום רחב - בחרו תמיד בקרם הגנה רחב טווח, המגן מפני קרני UVA ו-UVB כאחד. חפש מוצרים המציעים מקדם הגנה מפני השמש (SPF) של 30 ומעלה.

  • מרחו בנדיבות - רוב האנשים לא מורחים מספיק קרם הגנה. ככלל, השתמש באונקיה אחת (מספיק כדי למלא כוס שוט) כדי לכסות את כל העור החשוף אצל אדם בוגר.

  • מרחו מחדש באופן קבוע - יש למרוח מחדש את קרם ההגנה כל שעתיים או מיד לאחר שחייה, הזעה או ייבוש וניגוב העור עם מגבת.

  • אל תפספסו נקודות נסתרות - זכרו להגן על האוזניים, על החלק העליון של כפות הרגליים ועל העורף. השפתיים עלולות גם להישרף, אז השתמשו בשפתונים המציעים מקדם הגנה.

שמשיות בחוף הים

חפשו צל

קרני ה-UV החזקות ביותר בין השעות 10:00-16:00 מומלץ בשעות אלא לשהות בצל. חפשו צל: מבנים, עצים, כובע רחב שוליים ושמשיות יכולים לספק הקלה מאור שמש ישיר, אך זכרו שקרני UV יכולות להשתקף משטחים כמו מים, חול ובטון.


לבשו ביגוד מגן

חולצות, מכנסיים וחצאיות עם שרוולים ארוכים יכולים להגן על העור שלך מקרני השמש. חפשו בגדים העשויים אריגה צפופה להגנה טובה יותר. חלק מהבגדים מעוצבים עם מקדם הגנה אולטרה סגול (UPF), המציין את רמת ההגנה מפני קרינת UV.


השתמשו בכובע בקביעות

כובע רחב שוליים מציע הגנה נרחבת, מגן על הפנים, הצוואר והאוזניים. בעוד כובעי בייסבול פופולריים, הם אינם מגנים על הצוואר או האוזניים, ולכן יהיה צורך בקרם הגנה נוסף באזורים אלה.


קנו משקפי השמש נכונים

הגנו על העיניים מקרני UV על ידי הרכבת משקפי שמש החוסמים 99% עד 100% מאור UVA ו-UVB כאחד. משקף גדול יותר מציע את ההגנה הטובה ביותר על ידי מניעת כניסת קרניים מהצד.

אשה עם משקפי שמש

היו זהירים במיוחד ליד מים, חול ושלג

משטחים אלה משקפים את קרני השמש המזיקות, מה שעלול להגביר את הסיכוי שלך לכוויות שמש. ודא שאתה מכוסה בקרם הגנה, ושקול ציוד שחייה חוסם UV אם תהיה במים.


משנה זהירות בגבהים גבוהים יותר

חשיפת UV עולה עם הגובה. אז אם אתם גולשים, מטיילים או מבקרים באזורים בגובה רב יותר, היו ערניים עם הגנה מפני השמש.


מדד ה-UV

אינדקס ה-UV מספק מידע חשוב שיעזור לך לתכנן את הפעילויות החיצוניות שלך בדרכים המונעות חשיפת יתר לשמש. זה נכלל לעתים קרובות בתחזיות מזג אוויר מקומיות.


בצעו בדיקות עור בשיגרה

שימו עין וחפשו על העור שלכם שינויים בשומות וגידולי עור חדשים. התייעץ עם הרופא שלך אם אתה מבחין בשינויים כלשהם. בכלל, מומלץ ללכת לרופא עור פעם בשנה לבדיקה שיגרתית.


הגנה על ילדים

ילדים רגישים במיוחד לנזקי UV. הרחיקו תינוקות מתחת לשישה חודשים מאור שמש ישיר, ולמדו את הילדים את החשיבות של מריחת קרם הגנה וביגוד מגן.

אמא מורחת ילדה בקרם הגנה מהשמש

השתמש בזהירות בתרופות

תרופות מסוימות יכולות להפוך את העור לרגיש יותר לשמש. בדוק עם הרופא שלך או הרוקח לגבי תופעות הלוואי של התרופות שלך.


שתו הרבה מים

חשיפה לשמש וטמפרטורות גבוהות עלולות לגרום להתייבשות. שתו הרבה נוזלים כדי לשמור על עצמכם. האם אתם שותים מספיק מים?


הימנעו משימוש במיטות שיזוף הפולטות קרינה אולטרה סגולה

מיטות שיזוף פולטות קרני UVA ולעיתים UVB, שתיהן עלולות לגרום לנזק עור ארוך טווח ולתרום ולסיכון ממשי לחלות בסרטן העור ומלנומה.לסיכום

הגנה יעילה מהשמש מצריכה גישה רב-גונית. על ידי שימוש בקרם הגנה, חיפוש צל, לבישת ביגוד מגן והקפדה על עוצמת השמש, אתה יכול ליהנות בחוץ תוך מזעור הסיכונים הקשורים לקרינת UV. זכרו, הגנה על העור היא מחויבות יומיומית, לא רק לקיץ או לימי שמש. אמצו שיטות אלו לשגרת היומיום שלכם כדי לשמור על בריאות העור שלכם כל השנה.

コメント


bottom of page