top of page
 • מערכת לבריאות

ויסות חושי: 10 אתגרים נפוצים אצל ילדים, מה שכל הורה צריך לדעת

ויסות חושי ממלא תפקיד חיוני בהתפתחות הכללית של הילד. הוא מתייחס ליכולת לעבד ולהגיב ביעילות למידע חושי מהסביבה. כאשר ילדים נאבקים עם ויסות חושי, זה יכול להשפיע על חיי היומיום שלהם בדרכים שונות. הבנת אתגרי ויסות חושי נפוצים יכולה לעזור להורים לספק תמיכה והתערבויות מתאימות לילדיהם. במאמר זה נחקור עשרה אתגרים נפוצים בוויסות החושי שילדים עשויים להתמודד איתם, כגון גירוי יתר, התנהגויות חיפוש חושי וקושי במעברים. על ידי השגת תובנה לגבי אתגרים אלה, הורים יכולים לנווט טוב יותר את הצרכים החושיים של ילדיהם ולקדם התפתחות בריאה.


ילדים עצובים

מהו ויסות חושי?

ויסות חושי מתייחס ליכולתו של הפרט לנהל ולהגיב כראוי לקלט חושי מסביבתו. היא מערבת את יכולתו של המוח לעבד ולשלב מידע המתקבל באמצעות החושים, כגון מגע, ראייה, צליל, ריח, טעם ותנועה. ויסות חושי ממלא תפקיד מכריע בסיוע לילדים לנווט בסביבתם ולעסוק בפעילויות יומיומיות.


ילדים עם קשיים בוויסות החושי עשויים לחוות אתגרים בעיבוד יעיל ובתגובה לגירויים חושיים. זה יכול להוביל לקשיים בוויסות הרגשות, ההתנהגות ותשומת הלב שלהם, להשפיע על יכולתם להשתתף בפעילויות, ללמוד ולתקשר עם אחרים.


כאשר לילד יש אתגרים בוויסות החושי, מערכת העצבים שלו עלולה להגיב יתר על המידה או להגיב בחסר לגירויים חושיים מסוימים, וכתוצאה מכך התנהגויות של חיפוש חושי או הימנעות חושית. אתגרים אלה יכולים להשפיע על היבטים שונים בחיי היומיום של הילד, כולל יכולתו להתמקד, לתקשר, ליצור קשרים חברתיים ולעסוק במשימות טיפול עצמי.


אתגרים נפוצים בוויסות החושי

אתגרי ויסות חושי יכולים לבוא לידי ביטוי במגוון דרכים ויכולים להשפיע באופן משמעותי על חיי היומיום של הילד. חשוב שהורים יהיו מודעים לאתגרים אלה כדי שיוכלו להבין טוב יותר את ילדיהם ולתמוך בהם. להלן 10 אתגרים נפוצים בוויסות החושי שילדים עשויים להתמודד איתם:


1. גירוי יתר
2. תת-גירוי
3. התנהגויות חיפוש חושי
4. הימנעות חושית
5. עומס יתר חושי
6. התגוננות חושית
7. מודעות גוף ירודה
8. קושי במעברים
9. אתגרים באינטראקציות חברתיות
10. קשיי שינה

לכל אחד מהאתגרים הללו יכולה להיות השפעה משמעותית על יכולתו של הילד לנווט בסביבתו ולעסוק בפעילויות יומיומיות. הבנת אתגרים אלה היא הצעד הראשון לקראת סיוע לילדים לפתח מיומנויות ויסות חושי יעילות.


הימנעות חושית

הימנעות חושית היא אתגר נפוץ נוסף בוויסות החושי אצל ילדים. זה קורה כאשר ילד מנסה באופן פעיל להימנע או למזער קלט חושי שהם מוצאים מכריע או לא נוח. לדוגמה, ילד עשוי לכסות את אוזניו כדי לחסום רעשים חזקים או לסרב לגעת במרקמים מסוימים. הימנעות חושית יכולה להשפיע מאוד על חיי היומיום של הילד, מה שמקשה עליו לעסוק בפעילויות או בסביבות טיפוסיות. זה יכול גם להוביל לבידוד חברתי, כמו הילד עשוי להימנע ממצבים הכוללים טריגרים חושיים. הבנה וטיפול בהימנעות חושית חיונית לסיוע לילדים עם קשיים בוויסות החושי.


תת גירוי

תת-גירוי, הידוע גם בשם חסך חושי, מתרחש כאשר ילד אינו מקבל מספיק קלט חושי כדי לווסת כראוי את מערכת העצבים שלהם. זה יכול לקרות כאשר ילד אינו נחשף למגוון חוויות חושיות או כאשר הסביבה שלהם חסרה גירוי.


תת-גירוי יכול להיות בעל השפעות שליליות על הוויסות החושי של הילד ועל התפתחותו הכללית. הם עשויים להשתעמם בקלות, להתקשות להתמקד או להישאר מעורבים, ועשויים לחפש חוויות חושיות אינטנסיביות כדי לפצות על חוסר הגירוי.


חשוב שהורים יספקו לילדם סביבה חושית עשירה, כולל הזדמנויות לתנועה, חקירה ומשחק חושי. זה יכול לעזור לגרות את החושים שלהם ולתמוך במיומנויות הוויסות החושי שלהם.


התנהגויות חיפוש חושי

התנהגויות חיפוש חושי נצפות בדרך כלל אצל ילדים עם אתגרי ויסות חושי. התנהגויות אלה כרוכות בחיפוש פעיל אחר קלט חושי על מנת לענות על הצרכים החושיים שלהם. לדוגמה, ילד עשוי להתנועע ללא הרף, לחפש גירוי מישוש על ידי נגיעה בכל דבר בסביבתו, או לעסוק בתנועות חוזרות ונשנות כמו נדנוד או ספינינג.


בעוד התנהגויות חיפוש חושי עשויות לספק הקלה וגירוי זמניים לילד, הם יכולים גם להיות מאתגרים הן עבור הילד והן עבור המטפלים שלהם. זה יכול להיות קשה להורים לנהל התנהגויות אלה ולהבטיח את ביטחונו של הילד. יתר על כן, חיפוש חושי מוגזם עלול להפריע ליכולתו של הילד לעסוק בפעילויות יומיומיות ובאינטראקציות חברתיות.


הימנעות חושית

הימנעות חושית היא אתגר נפוץ נוסף בוויסות החושי שילדים עשויים להתמודד איתו. ילדים שחווים הימנעות חושית מנסים לעתים קרובות להימנע או למזער חשיפה לגירויים חושיים מסוימים שהם מוצאים מציפים או לא נוחים. זה יכול לכלול הימנעות מרעשים חזקים, אורות בהירים, מרקמים מסוימים או ריחות חזקים. הימנעות חושית יכולה להשפיע מאוד על חיי היומיום של הילד, מה שמקשה עליו להשתתף בפעילויות או בסביבות הכוללות קלט חושי שנראה לו מרתיע. חשוב שהורים יבינו את דפוסי ההימנעות החושית של ילדיהם ויספקו תמיכה והתאמות שיעזרו להם לנווט את סביבתם בנוחות.


קושי במעברים

ילדים עם אתגרי ויסות חושי מתקשים לעתים קרובות במעברים בין פעילויות או סביבות. מעברים אלה יכולים להיות מכריעים עבורם, ולגרום לחרדה והתמוטטות. הם עשויים להתקשות להסיט את תשומת הלב שלהם ולהסתגל לגירויים חושיים חדשים. לדוגמה, מעבר מכיתה שקטה לקפיטריה רועשת יכול להיות מאתגר ביותר.


מעברים יכולים להיות גם מאתגרים מכיוון שהם משבשים את יכולת החיזוי והשגרה שילדים רבים עם אתגרי ויסות חושי מסתמכים עליהם לנוחות וויסות. חשוב שהורים ומטפלים יספקו תמיכה ומבנה במהלך מעברים, כגון שימוש בלוחות זמנים חזותיים, טיימרים ותזכורות מילוליות כדי לעזור להכין את הילד לשינוי.


אתגרים באינטראקציות חברתיות

ילדים עם קשיים בוויסות החושי מתמודדים לעיתים קרובות עם אתגרים בכל הנוגע לאינטראקציות חברתיות. קשיים אלה יכולים להקשות עליהם להתחבר לאחרים וליצור מערכות יחסים משמעותיות. הם עשויים להתקשות לקלוט רמזים חברתיים, להתקשות להבין תקשורת לא מילולית, או למצוא את זה מכריע להיות במסגרות חברתיות. כתוצאה מכך, הם עלולים להרגיש מבודדים, חרדים או לא מובנים על ידי חבריהם. חשוב שהורים יספקו לילדיהם תמיכה והדרכה בניווט במצבים חברתיים, כגון הקניית מיומנויות חברתיות מתאימות וסיוע בבניית ביטחון עצמי. על ידי התמודדות עם אתגרים אלה, ילדים יכולים לפתח קשרים חברתיים חזקים יותר ולשגשג באינטראקציות שלהם עם אחרים.


קשיי שינה

ילדים עם אתגרי ויסות חושי מתמודדים לעיתים קרובות עם קשיי שינה. קשיים אלה יכולים להתבטא בדרכים שונות, כגון קושי להירדם, התעוררות תכופה במהלך הלילה, או חווית שינה חסרת מנוחה. קשיי עיבוד חושי יכולים לשבש את יכולתו של הילד להירגע ולהירגע לפני השינה, מה שמוביל להפרעות שינה.


כאשר ילדים אינם מסוגלים לווסת את הקלט החושי שלהם ביעילות, זה יכול ליצור מצב של עוררות יתר, מה שהופך את זה מאתגר עבורם להירגע ולהתיישב לישון. בנוסף, רגישויות חושיות יכולות לגרום לאי נוחות לילדים לשכב בתנוחות מסוימות או להיות מתחת לשמיכות, מה שמחמיר עוד יותר את קשיי השינה.


אם ילדכם חווה קשיי שינה, כדאי לבסס שגרת שינה עקבית, לספק סביבה חושית מרגיעה ולהתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לקבלת הדרכה נוספת.סיוע לילדים עם ויסות חושי

הורים ממלאים תפקיד מכריע בסיוע לילדיהם לשפר את כישורי הוויסות החושי שלהם. הנה כמה טיפים ואסטרטגיות לתמיכה בילדכם:

 1. הבנת הטריגרים של ילדכם: התבוננו בילדכם מקרוב כדי לזהות את הגירויים החושיים הספציפיים המפעילים את גירוי היתר או תת-גירוי שלהם. ידע זה יעזור לך לצפות ולנהל מצבים מאתגרים.

 2. צרו סביבה ידידותית לחושים: בצעו התאמות בביתכם כדי ליצור סביבה ידידותית לחושים. זה עשוי לכלול הפחתת רעשי רקע, מתן מרחב שקט לילדכם לסגת, או שימוש בכלים חושיים כמו שמיכות כבדות משקל או צעצועים עצבניים.

 3. לפתח שגרות חושיות: קבעו שגרות יומיות צפויות הכוללות פעילויות שיעזרו לילדכם לווסת את חושיו. זה יכול לכלול פעילויות כמו עיסוי בלחץ עמוק, הפסקות חושיות, או עיסוק במשחק חושי מרגיע.

 4. לספק פעילויות דיאטה חושית: עבדו עם מרפאה בעיסוק כדי לפתח תוכנית תזונה חושית לילדכם. תזונה חושית מורכבת מפעילויות ותרגילים ספציפיים שמטרתם לספק את הקלט החושי הנכון כדי לעזור לילדכם להישאר מוסדר.

 5. עודדו חקירה חושית: שתפו את ילדכם בפעילויות המעודדות חקירה חושית, כגון משחק עם מרקמים שונים, משחק מבולגן או התנסות בחוויות חושיות חדשות.

 6. הגדירו ציפיות מציאותיות: הבינו שילדכם עשוי להזדקק לתמיכה נוספת בכל הנוגע לוויסות חושי. הגדירו ציפיות מציאותיות והימנעו מהפעלת לחץ על ילדכם להתאים את עצמו לנורמות חברתיות.

 7. השתמש בתומכים חזותיים: תמיכה חזותית, כגון לוחות זמנים חזותיים או סיפורים חברתיים, יכולה לעזור לילדכם לצפות ולהבין למה לצפות במצבים שונים, להפחית חרדה ולקדם ויסות עצמי.

 8. תרגול נשימות עמוקות וטכניקות הרפיה: למדו את ילדכם נשימות עמוקות וטכניקות הרפיה שיעזרו לו להרגיע את מערכת העצבים שלו כשהוא מרגיש מוצף.

 9. סנגור עבור הילד שלך: עבוד בשיתוף פעולה הדוק עם בית הספר של ילדך ואנשי מקצוע בתחום הבריאות כדי להבטיח את צרכי הוויסות החושי של ילדך. לספק מידע ומשאבים על ויסות חושי למחנכים ולמטפלים אחרים.

 10. פנו לתמיכה מקצועית: אם אתגרי הוויסות החושי של ילדכם משפיעים באופן משמעותי על חיי היומיום שלו, שקלו לפנות לעזרתו של מרפא בעיסוק המתמחה בשילוב חושי.


זכור, כל ילד הוא ייחודי, וזה עשוי לקחת זמן כדי למצוא את האסטרטגיות שעובדות הכי טוב עבור הילד שלך. היו סבלניים ומתמידים, וחגגו את התקדמותם לאורך הדרך.


לסיכום, ויסות חושי ממלא תפקיד מכריע בהתפתחות הילד, ומאפשר לילדים לנווט בסביבתם ולעסוק בפעילויות יומיומיות. על ידי הבנת אתגרי ויסות חושי נפוצים, הורים יכולים לתמוך טוב יותר בילדיהם בניהול הקלט החושי שלהם ובקידום הרווחה הכללית. אם אתם מבחינים שילדכם מתקשה בוויסות חושי, חשוב לפנות לעזרה והכוונה מקצועית. מרפאים בעיסוק ומומחים אחרים בעיבוד חושי יכולים לספק אסטרטגיות והתערבויות כדי להתמודד עם אתגרים אלה ולעזור לילדכם לשגשג. זכרו, עם התמיכה הנכונה, ילדים עם קשיים בוויסות חושי יכולים ללמוד לנווט בעולמם בביטחון ובהצלחה.Comments


bottom of page