top of page
  • מערכת לבריאות

טיפול בכאבים במהלך הריון


מהם סוגי הכאבים הנפוצים במהלך הריון?

במהלך תקופת ההיריון, חווה גוף האישה תהליכים פיזיולוגיים ושינויים הורמונאליים רבים, המשפיעים על מרבית חלקי הגוף. מערכות הגוף השונות משתתפות בתהליך ההיריון, למען השגת התנאים האופטימליים לעובר ולהבטחת הלידה התקינה. על אף השמחה וההתרגשות הרבה הכרוכה בתקופה זו, נשים הרות לרוב סובלות מסוגים שונים של כאבי הריון. הכאבים הנפוצים בזמן הריון הם כאבי גב תחתון וכאבי אגן. לרוב, כאבים בהריון מהווים תופעה פיזיולוגית תקינה ורגילה לחלוטין.

כאבי גב בהריון

כ-50% מאוכלוסיית הנשים ההיריון סובלות מכאבי גב. כאבי גב בהריון עשויים להופיע בכל אחד משלבי ההיריון, אך שכיחות הופעתם עולה בין החודש השלישי לשישי. הכאבים מחמירים עם התקדמות ההיריון, ולרוב חולפים מעצמם בתום ההיריון או לאחר מספר חודשים לאחר הלידה. הגורם המרכזי לכאבים בגב בהריון לרוב מכאני, אם כי קיימת השפעה של גורמים הורמונליים, פסיכולוגיית והקשורים בזרימת הדם. התרחבות הרחם והעלייה במשקל הגוף במהלך ההיריון מביא לשינוי מרכז הכובד בגוף האישה, באופן המשפיע על יציבתה ותפקודה הגופני. שינויים הורמונליים מחלישים את שרירי היציבה באזור הבטן, האגן ועמוד השדרה. מצבים אלו מביאים ליצירת עומס יתר ולחץ מוגבר על עמוד השדרה, המפרקים, הרצועות והשרירים של האישה ההרה, ולהופעת כאבים בזמן הליכה, ישיבה או עמידה ממושכת.

קיימים ארבעה סוגי כאבי גב נפוצים במהלך היריון:

  • כאב גב תחתון בהריון - על רקע פגיעה במפרקי ושרירי עמוד השדרה המותני.

  • סכיאטיקה - כאב בגב על רקע לחץ עצבי בעמוד השדרה המותני. כרוך לרוב בהקרנת כאב לרגליים.

  • כאב במפרקי הכסל והעצה – כאבים באגן, בעיקר בחלקו האחורי והתחתון, באזור הישבן והירכיים.

  • כאב גב לילי בהריון – המופיע בעיקר במהלך שינה על הגב.


טיפולים מומלצים לכאבים בזמן הריון

מהם הטיפולים המומלצים לכאבים בזמן הריון?

הרפואה המשלימה מציעה מגוון טיפולים טבעיים מומלצים לטיפול בכאבי גב בהריון, דוגמת דיקור ורפואה סינית, רפלקסולוגיה, אוסטאופתיה וכירופרקטיקה. שיטות הטיפול הטבעיות בכאבי הריון מבוססות על גישה הוליסטית המטפלת בגוף האישה ההרה כיחידה שלמה, כאשר המטרה היא לטפל בשורשי הכאב ולא רק בתסמיניו. הטיפולים האלטרנטיביים לכאבי גב בהריון משלבים טיפול תנועתי, טיפול תזונתי, טיפול בצמחי מרפא וטיפולי מגע שונים.

בנוסף, ביצוע פעילות גופנית מותאמת עבור נשים הרות מסייע להתמודדות עם כאבי גב בזמן הריון. טרם ביצוע התעמלות או פעילות ספורטיבית כלשהי בזמן ההיריון, יש להיוועץ ברופא. סוגי הפעילויות הגופניות המומלצות לטיפול, מניעה והקלה על כאבי גב במהלך הריון הן:

יוגה טיפולית, פילאטיס ופלדנקרייז – שיטות אלו לטיפול בתנועה מבוססות על תרגול תנוחות ותנועות המסייעות לשיפור היציבה ושיווי המשקל, חיזוק מפרקי, שרירי ועצמות הגוף, שיפור יכולת הגמישות וסיגול הרגלי תנועה תקינים ובריאים. שחייה – המסייעת לחיזוק שרירי הגב התחתון והבטן, דבר המפחית את העומס והלחץ המוגברים על מרכיבי עמוד השדרה. בנוסף, בשל הלחץ ההידרוסטטי, השהייה במים בעלת אפקט מרגיע ומאפשרת הקלה על הלחץ במפרקי ורצועות הגוף. הליכה – ביצוע הליכות קלות בעצימות נמוכה כחלק מהשגרה היומיומית משפיעה לטובה על כאבי גב בהריון, ומשפרת את מצב הרוח. תרגילי חיזוק – המיועדים לסייע לבניית רקמות השריר באזור הבטן, המשפרים את היציבה ומהווים תמיכה לגב ולגפיים. תרגילי מתיחה – שמטרתם לשפר את יכולת הגמישות של השרירים והרקמות התומכים בגב וברגליים. חשוב לבצע מתיחות עדינות וקלות בלבד, על מנת להימנע מלחץ נוסף על מפרקי הגוף. תרגילי הטיית אגן – העוזרים להקלה על כאב אגן וגב תחתון על ידי מתיחת וחיזוק שרירי היציבה.

לסיכום, לצד השמחה וההתרגשות הרבה, תקופת ההיריון מלווה בשינויים פיזיולוגיים, הורמונליים וביו-מכאניים, המביאים במקרם רבים לכאבי גב בדרגות חומרה שונות. הטיפול בכאבי גב בתקופת ההיריון עשוי להתבצע באמצעות שיטות טבעיות מהרפואה המשלימה, או ביצוע פעילות גופנית מתאימה.

Comentários


bottom of page