top of page
  • מערכת לבריאות

12 דרכים לשמור על נפש בריאה בגוף בריא

הרפואה הקונבנציונלית וגם הרפואה האלטרנטיבית מכירות בחשיבות בריאות הנפש. לבריאות הנפש השפעה ישירה על מצבנו הגופני, וקיימים מקרים רבים בספרות הרפואית שבהם כאבים, תחלואה במחלות שונות או החמרה במחלות קיימות נגרמו כתוצאה ממצוקה נפשית או בריאות נפשית לקויה. במאמר הבא נפרט 12 דרכים לשמירה על נפש בריאה בגוף בריא.מדיטציה על חוף הים


התחילו בשינוי גישה

כל שינוי שנרצה לעשות בחיינו יתחיל בראש ובמחשבה. קודם כל, עליכם להבין שקיימת בעיה שפוגעת בבריאות הנפש שלכם, או שהיא בעלת פוטנציאל לפגוע בבריאות הנפש בטווח הארוך. לאחר שתזהו את הבעיה, התחילו בקביעת המטרות לשינוי שתרצו לחוות והתאימו את הצעדים לשינויים בהתאם.


שמירה על שגרת יום קבועה

שמירה על סדר יום קבועים וברורים יכולים לעזור בארגון המשימות לכל יום, בארגון המחשבות וניצול הזמן לעשייה משמעותית. חוסר מעש או שגרה לא מאורגנת יכולים לגרום לתחושת בלאגן וכאוס, לאי עמידה ביעדים יומיים או לעשייה לא משמעותית שיגרמו לתחושת חוסר מיצוי או חוסר טעם. וודאו שהשגרה שלכם מסודרת, משאירה מקום גם למטלות ולחובות היומיים שלכם, לבילוי עם המשפחה וגם לעיסוקים או תחביבים אישיים, כך שהשגרה שלכם תהיה מלאה ועשירה.


טפלו במצוקות נפשיות שיכולות לשבש את השגרה

כמעט כל בני האדם סובלים ממצוקה נפשית מסוגים שונים ובעוצמות שונות, אך לעתים מדובר בחרדות או לחצים שיכולים לפגוע פגיעה של ממש באיכות החיים ובניהול שגרה תקינה. במקרים מסוימים נדרש טיפול מקצועי כדי להתמודד עם הבעיה ולפתור אותה באופן הטוב ביותר. לדוגמה, במקרים של חרדה ניתן לפנות לאנשי מקצוע שמטפלים באמצעות טיפול CBT, טיפול שמסייע בהתמודדות עם דפוסי מחשבה שליליים שמגבירים את החרדה. ניתן גם לפנות לעזרתם של פסיכולוגים מוסמכים כדי להתאים את הטיפול המתאים, בהתאמה אישית ולפי מקור הבעיה שקיימת אצל כל אחד.


בחרו את המלחמות שלכם

לעתים רבות, אנו משקיעים כוחות רבים בהתמודדות עם כעסים או במחשבות על האירועים שגרמו לנו כעס. ניתן לוותר על הכעסים ולבחור בעצמנו את האירועים או המקומות שבהם נוכל להשקיע את כוחות הנפש שלנו, תוך שמירה על הבריאות הגופנית והנפשית. תרגלו תרגילי נשימה, פתחו תרגילי מחשבה משלכם או התייעצו עם איש מקצוע להתמודדות עם כעסים ומחשבות טורדניות. אל תשכחו שהבחירה היא בידכם.


אימוני כושר והתמדה בהם

כדאי מאוד להשקיע באימוני כושר גופני, וגם להתמיד בהם בטווח הארוך. מעבר לתרומה לגדולה לבריאות הגוף, התמדה בכושר קשורה באופן ישיר להפחתה בחרדות כרוניות ומצוקות רגשיות נוספות ורבות, תורמת להמרצת הדם, לאיזון הורמונלי וגם לחשיפה נחוצה לשמש שתורמים כולם למצב רוח מרומם. גם האימונים הקבועים יכולים לתרום לתחושת הביטחון שבשגרה, להצבת מטרות ולעמידה בהן וגם להעלאת הביטחון העצמי ותחושת המסוגלות.


ומה עם התפריט?

אם כבר התחלתם להתאמן, התאימו את התפריט ואמצו אורח חיים בריא על הדרך. הימנעו מפחמימות ריקות וממוצרי מזון עתירי סוכר, נתרן או שומן והכניסו יותר ירקות ופירות לתפריט שלכם, בתוספת חלבונים, וויטמינים ומינרליים הדרושים לשמירה על הבריאות. התייעצו עם איש מקצוע והתאימו את התפריט שלכם לרמת העצימות של האימונים. אל תעמיסו על עצמכם שינויים דרסטיים במכה, בצעו אותם בהדרגה לצד האימונים. השאירו מקום גם לפינוקים מדי פעם, והכניסו יום או יומיים בשבוע (על פי המלצתו של איש מקצוע) לצריכה של אוכל מפנק יותר.


הקפידו גם על השתייה

חשוב מאוד להקפיד על שתיית מים מרובה. הקפדה על שתיית מים תוכל למנוע יובש בעור, לשמור על רמת לחות גבוהה בגוף וגם להועיל לתהליכי חילוף החומרים והעיכול.


לא להתפשר על איכות השינה

מומלץ לישון לפחות 8 שעות בלילה. אל תעסקו פעילויות אחרות או מטלות על חשבון שעות השינה שלכם, ואל תקלו ראש בחשיבות הנוחות שלכם במיטה. הקפידו על כך שהלו"ז שלכם יסתיים כשעה לפני שעת השינה, ובמהלך השעה הנותרת התכוננו לשינה, עסקו פעילות קלילה שגורמת לכם להרגיש טוב כמו קריאת ספרים, האזנה למוזיקה או כל פעילות אחרת שאתם אוהבים. הקפידו לבחור במזרן וכריות נוחים, והציעו את המיטה במצעים נקיים שמוחלפים בתדירות גבוהה. נסו להימנע משימוש במסכים לפני השינה, וסיימו את הארוחה האחרונה שלכם לפחות 3 שעות לפני שאתם הולכים לישון.


לא לוותר על תחביבים

השגרה שלנו עמוסה במטלות, בשעות עבודה דורשניות, בטיפול בבית ובמשפחה ובאינספור מחויבויות שעלינו לעמוד בהן. עם זאת, כדאי להשאיר מעט זמן ביום לעצמכם, לעיסוק בפעילויות שעושות טוב לנפש ומאפשרות לכם להביע את עצמכם, להירגע ולנקות את הראש. יש בכך תרומה רבה לחיזוק הנפש, לצבירת כוחות, להפחתת לחצים ולתחושת שליטה בחייכם.


תנו לטבע לסייע לכם

קיימים בשוק מוצרים שונים בתחום הטיפוח הטבעי והרפואה האלטרנטיבית שיכולים לסייע לכם להירגע במהלך היום. שימוש במאדה שמנים אתריים יוכל ליצור אווירה נעימה וארומטית בחדר בו אתם שוהים, להפחית לחצים ולתרום לנשימה בריאה על הדרך. גם עיסויים באמצעות שמני עיסוי איכותיים המבוססים על מרכיבים צמחיים יכולים לסייע בהפחתת הלחצים ובשחרור מתח נפשי וגופני.


התאימו את הבית

לעיצוב הבית, ובעיקר בחללים שאתם שוהים בהם הכי הרבה כמו הסלון או חדר השינה, השפעה על הלך הרוח ועל הבריאות הנפשית. וודאו כי בבית תאורה מתאימה בעוצמתה ובחלוקה שלה ברחבי הבית, כדי להימנע מאזורים חשוכים וגם כדי למנוע מצב שבו התאורה חלשה מדי בבית ויוצרת תחושת חושך תמידי. שימו לב שהריהוט בבית ממוקם באופן שלא יפגע בתחושת הביטחון או הנוחות שלכם. ניתן לעצב את הבית לפי תורת הפנג שווי, ובמקרים מסוימים ניתן להיעזר בשירותיו של מעצב פנים לשם ייעוץ וסידור מחדש של הבית. תוכלו גם להתאים את צבעי הקירות, להוסיף אלמנטים כמו צמחים או פריטים עיצוביים לבחירתכם שיוסיפו לאווירה.


אל תקלו ראש גם בטיפול במחלות

בריאות הגוף חשובה לבריאות הנפש לא פחות מהמקרה ההפוך. אם אתם סובלים מתסמינים או ממחלות מאובחנות, חשוב לטפל בהן בהקדם. התסמינים עצמם יחד עם חוסר הוודאות לעתיד או החשש מהחמרה במצב הפיזי יכולים לגרום ללחצים וחרדות ולפגוע גם בבריאות הנפש. חשוב להשקיע זמן בטיפול בגוף שלנו, ובריאות הנפש תושפע באופן ישיר מכך. גם תחושת השליטה בחיינו והמלחמה שאנו מנהלים כנגד מחלות או תסמיני מחלות ישפיעו על הנפש והיכולת שלנו להתמודד עם הלחצים והחרדות טוב יותר.


סיכום

המצוקות הנפשיות, החרדות, הלחצים וכל הסטרס שאנו חווים במהלך השגרה שלנו הם לא גזירה משמיים. ניתן להתמודד איתם בצעדים קטנים ובהדרגה. שיפור איכות החיים, מיצוי הפוטנציאל ומציאת האושר הם לא בגדר חלום, ותוכלו להשיג אותם בעזרת התמדה, השקעת מאמץ וקבלת תמיכה מהמשפחה, מהחברים ומאנשי מקצוע בעת הצורך.


Comments


bottom of page